Ano i ne. Bez odborné konzultace to může být nebezpečné.
Nic není černobílé. Poúrazové stavy nebo jiné zdravotní komplikace je vždy nutné řešit s odborníkem. Ošetřující lékař nebo fyzioterapeut určí, zda je cvičení s Gripstickem příliš zatěžující nebo naopak vhodné. Obecně lze říci, že v pozdější fázi poúrazového stavu (například zlomeniny) v oblasti zápěstí nebo předloktí je zvýšení svalové síly žádoucí a pro návrat do tréninkového či závodního zatížení je to nezbytné.
Zdravotní komplikace plynoucí z nadměrné zátěže svalů předloktí jako jsou přetížené svaly až do formy zánětu, zúžení karpálního tunelu nebo svalová ztuhlost a omezený rozsah pohybů, jsou stavy, kdy je využití Gripsticku krajně nevhodné. V těchto případech by mělo pouze negativní účinek.
V každém případě se, prosím, obraťte na odborníka a informujte ho o vašem úmyslu zapojit Gripstick do rekonvalescence.
Níže vám nabízíme jeden odborný pohled na zapojení Grispsticku do rehabilitace.
Jirka
"Pomůcka Gripstick byla vyvinuta pro trénink vytrvalosti svalů předloktí u terénních cyklistů. Její používání má vést ke zvětšení síly nebo vytrvalosti svalů předloktí. Při tomto repetitivním pohybu, ale může také velmi snadno dojít k přetížení daných svalových skupin. Proto je nutné cvičení dobře dávkovat a použití vždy konzultovat s trenérem. Při použití je dále nutné dbát na správné postavení celé horní končetiny a hlavně ramenních pletenců, aby vinou špatné postury nedocházelo k přetížení dalších svalů a vzniku svalových disbalancí v této oblasti. Za určitých podmínek by se pomůcka dala využít i při zvyšování svalové síly po úrazu v oblasti zápěstí. Toto využití by ale musel vždy doporučit lékař nebo fyzioterapeut. Rozhodně není vhodná pro samoléčbu problémů v oblasti zápěstí nebo předloktí."
Kristýna Kolínová, Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou