fbpx

25. 10. 2019

Proč posilovat svaly předloktí?

Protože jedině specifický trénink přináší výrazné zlepšení výkonnosti!

Svaly předloktí používáme v běžném životě neustále. Úchop a manipulace předmětů a nástrojů je samozřejmost, o které mnohdy ani nepřemýšlíme.

Sportovní aktivity, při kterých používáme ruce, tedy naše svaly předloktí, výrazně převyšují nad těmi, kdy jsou naše ruce relativně v klidu. Běh, fotbal, některé skokové disciplíny v atletice, snowboarding nebo například in-line bruslení nám ruce příliš nezatíží.

Mnoho sportů však zatěžuje naše svaly předloktí velmi výrazně. Například je to sportovní lezení, terénní cyklistika a motokros, tenis či některé disciplíny v gymnastice jako kruhy nebo hrazda. Během těchto aktivit jsou svaly předloktí velmi zatěžovány až přetěžovány. A o to více nemáme li tyto partie v adekvátní kondici. Schopnosti jako je síla nebo vytrvalost jsou pro mnoho aktivit a sportů klíčové. A úroveň těchto schopností při hobby nebo profi sportu jsou ještě zásadnější.

Příklad z praxe: Pokud nemám dostatečnou sílu a vytrvalost ve svalech předloktí a rozhodnu se začít se sportovním lezením, špatné výkony a stresované svaly mě mohou rychle demotivovat. Psychické vyčerpání, ztráta elánu a odhodlání nebo fyzické újmy jako přetížené úpony nebo záněty šlach nejsou výjimečné. A to může vést k brzkému ukončení všeho snažení. A to je škoda.

Účinnou prevencí a zároveň užitečnou činností je právě rozvoj schopností svalů předloktí. Vhodné posilování je bezpečnou a i efektivnější cestou k našim cílům. Je to také cesta, jak se naší oblíbené aktivitě věnovat dlouhodobě a vyhnout se zdravotním komplikacím.

Pokud se budeme pravidelně věnovat naší oblíbené aktivitě a doplníme ji všeobecnou kondiční přípravou nebo specifickým tréninkem, bude naše výkonnost růst rychleji. Jasným důkazem je profesionální sport. Příprava vrcholového sportovce je mnohem pestřejší, než jen neustále provozovat daný sport. Právě ty dílčí a specifické aktivity tvoří komplex činností, které vyústí v dech beroucí výkony, výhry nebo světové rekordy.

Gripstick je unikátní pomůcka proto, že umožňuje komplexně procvičit všechny svaly předloktí a to v plném rozsahu pohybů. Z hlediska nervosvalové koordinace a pohybového aparátu je to ten nejlepší způsob, jak dát svalům předloktí potřebnou péči.

Moderní svět plný technologií nám díky mnohým vymoženostem řadu činností usnadňuje. Ale jsou i tak snadné a běžné činnosti jako například práce s myší na počítači, která je pro naše svaly předloktí nebo oblast karpálních tunelů velmi zatěžující. Zásadní je věnovat se kompenzaci. Více o tomto tématu najdete v jednom z dalších článků našeho blogu.

Koupit the gripstick
© Gripstick 2020 | vytvořil 
Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram