fbpx

15. 1. 2020

Jak cvičit s Gripstickem?

Každý sport má svá specifika. A pro specifický trénink je Gripstick nejlepší.

To já nepotřebuju, stačí když budu víc jezdit, lézt, hrát...

…zkrátka dělat ten svůj sport. Opravdu to stačí?

Pokud jsem amatérský sportovec a nemám ambice se zlepšovat, tak to možná opravdu stačí. Ale když ambice mám a chci se stále zlepšovat, tento přístup určitě nestačí. Jasným důkazem je profesionální sport a profesionální trénink. Je to dlouhá řada dílčích činností, které se později v tréninku spojí a vyvrcholí v úžasný výkon, výhru nebo světový rekord. A v mnoha sportech mají svaly předloktí na náš výkon zásadní vliv.

Cvičení s Gripstickem můžeme zaměřit na sílu, rychlost nebo vytrvalost. A samozřejmě na kombinace těchto schopností. Cíl daného tréninku nám určuje poměr objemu a intenzity cvičení. Ale to není vše. Samozřejmě je také důležitá rychlost provedení samotného cviku, počet opakování, počet sérií nebo charakter a délka odpočinku mezi sériemi.  Zde platí obecná teorie.

Specifické cvičení může znamenat například to, že napodobím polohu nebo pozici rukou přesně tak, jak to obvykle dělám při svém sportu nebo výkonu. Gripstick uchopím jako tenisovou raketu, konečky prstů jako při lezení, na široko jako řidítka při motokrosu nebo jako tyč při pole dance.

Zde je několik obecných příkladů cvičení s Grisptickem.

Příklad č. 1

Terénní cyklistika a motokros – není to typicky silová záležitost. Zásadní je vytrvalost. Gripstick si nastavím na spíše nízký odpor a cvičení provádím několik minut. Kolik? No třeba tolik, kolik trvá sjet sjezdovou trať nebo objet několik kol na trati. Radši o trochu déle..;-) Úsilí samotného cvičení je relativně nízké.

Příklad č. 2

Sportovní lezení – poměrně silová záležitost. Ale než vylezu nějakou cestu, tak to taky chvíli trvá. Silová vytrvalost je cíl tréninku. Pokud cesta trvá cca 2 minuty, nastavím si Gripstick na takový odpor, který jsem schopen překonávat s poměrně vysokým úsilím po dobu cca 2 minut. Při boulderingu bude odpor vyšší a trvání kratší. Úsilí samotného cvičení je relativně vysoké.

Příklad č. 3

Kulturistika – to je síla - svalový objem nebo rýsování. U objemu klasika – vysoký odpor a nízký počet opakování, několik sérií. S Gripstickem mám výhodu, že můžu izolovaně rozvíjet přední nebo zadní stranu předloktí. Držet ho můžu v horizontální nebo vertikální poloze. A když chci svaly rýsovat, trochu uberu odpor a přidám počet opakování. A také zkrátím interval odpočinku.

 

Budeme rádi, když s námi budete sdílet vaše způsoby cvičení a poznatky z tréninku na info@thegripstick.com.

Koupit the gripstick
© Gripstick 2020 | vytvořil 
Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram