fbpx

24. 1. 2020

Cyklokouč radí - Gripstick na kole

Měli bychom se zaměřit především na vytrvalost svalů předloktí!

Na facebookovém profilu Gripstick jsem viděl řadu komentářů a reakcí, které Grisptick odsuzují. Hlášky jako „to s kolem nesouvisí“, „to nepotřebuješ“, „stačí, když budeš to nebo to“ a tak podobně. Náhodu je vývoji a výroba Gripsticku moje práce a nejen proto tvrdím, že může být velmi užitečný.

Jako trenér se na výkon dívám trochu podrobněji. Priority tréninku teď nechme stranou. Myslím, že se shodneme, že ruce jsou na kole docela užitečné. A ruce, které mají potřebné pohybové schopnosti o to více. Mám na mysli sílu a vytrvalost.

A už zde často narážím na jaksi nevzdělanost mnoha sportovců - cyklistů. Ať už hodně aktivních nebo jen rekreačních. Tak nějak aspoň občas cvičí mnoho z nás. Ale hlubší zamyšlení nad samotnou aktivitou už tam zdaleka tak často není. A není cvičení jako cvičení. Výbušnost, objem, rychlost, síla, vytrvalost…

Kvalitní a efektivní trénink se vyznačuje svou pestrostí a rozvojem dílčích složek daného výkonu. Žádný profesionální sportovec netrénuje jen tím, že provozuje svůj sport - svoji disciplínu. Ať už je to na kole technika, výkonnost, všeobecná kondice, specifické dovednosti, kompenzace atd. V tréninku se objevují tyto a mnohé další prvky samostatně a opakovaně. A mnoho bych jich mělo v tréninků zůstat po celou sezónu!

Ale zpět ke Gripsticku. Rozvíjet schopnosti svalů předloktí je zkrátka užitečná součást tréninku, vedoucí k lepšímu výkonu v každé alespoň trochu terénní disciplíně na kole.

Takže jak na to?

Výše jsem zmínil sílu a vytrvalost. Upřímně si myslím, že úplně každý má sílu na to, aby udržel řidítka a ovládal brzdy nebo i řazení při jízdě z kopce v přiměřeně náročném terénu. Ale důležité je, jak dlouho to ten či onen vydrží?! A jsme u jádra věci. Co z toho tedy vyplývá?

Měli bychom se zaměřit především na vytrvalost svalů předloktí! To nám pomůže bezpečně a pevně udržet řidítka po celou dobu trailu nebo tratě například při sjezdu.

A jak tedy na vytrvalost těchto partií? No stejně jako na základní vytrvalost na kole – nízká intenzita a vysoký objem přece..;-) To může znamenat nastavit si Gripstick na nízký odpor, uchopit ho jako řidítka a kroutit 5, 6 nebo i více minut. I opakovaně. Zkrátka například tolik, kolik trvá průměrný trail v závodě. Ideálně o trochu déle..;-) Ale pozor, vše postupně! Začínejme na 2-3 minutách a po nějakém čase pomalu přidávejme. To co určitě nechceme, je přetížit si svaly předloktí nebo si způsobit nějakou závažnější komplikaci.

Během zimních měsíců je příležitostí jezdit v terénu obvykle méně. A právě v tomto období doporučuji zařadit do tréninku Gripstick o to více.

Jirka, Cyklokouč

Koupit the gripstick
© Gripstick 2020 | vytvořil 
Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram